Rasülullah’(s.a.v) ı tanımak bu mu ?..

Rasülullah’(s.a.v) ı tanımak bu mu ?..

Gerek ülkemizde ve gerekse gurbetçilerin yaşadığı yurtdışı coğrafyalarda Rasülullah (sav) sevgisine dair  yayınlarda ciddi bir yükseliş gözleniyor. Son örnekleri Ramazanda izledik. Her televizyon; duygusal, hararetli ve kalbe tesir edici hatipler bularak reitingini artırma çabası verdi. (Kıymetli hocalar kaç para alıyor, o bahse girmiyorum, kendilerini bağlar.)

Devam eden o anlatımların, piyasada çoğalan basılı- sesli- görüntülü eserlerin mesajlarını düşünün hele:

- Bedir savaşındaki kahramanlıklar. Uhud şehitleri ve Hamza’ya ağıtlar.
- Rasülullah’ın aile hayatı, toplumsal ilişkileri.
- Müşriklerin işkenceleri, sahabenin cömertliği.

Konular bu çerçevede. Medine’ye hasretler bildiriliyor. Sahneli anlatımlarla sahabe tanıtılıyor.
Bunda ne var, diyebilirsiniz. Elbette Hz. Muhammed Mustafa (as) ı sevdirmeye yönelik her çalışma, niyeti ölçüsünde karşılık bulacaktır.

Bizim sorgulamamız genele değil düşünen beyinlere yönelik. İçimi kemiren şeyi sormak istiyorum: Rasülullah’ı tanımak bu mu? Onu sevmek Medine’ye şiir yazmak mı? Sahabe itaatini, imanını anlamak, onları destanlaştırmak mı?..

ÖTEDE BİR RASÜL, UZAKTA BİR SAHABE ANLAYIŞININ POMPALANDIĞINI sezebiliyor musunuz?…

Rasülullah, tarihi şahsiyet mi?  “Enfüsünüzden bir rasül” ayetini bugün nasıl değerlendirmeliyim? Medine’ye yönelerek mi?..

Sahabe; birer şahıs mı, yoksa iman ve yakiyni yaşamada bir duruş, bir idrak, bir hal mi?.. Yoksa bizden içeride biz olan karakteristik tevhid örnekleri mi?…

Bana göre: RASULULLAH’A YÖNELİŞİN HAKİKATİ MEDİNE’YE DÖNMEK DEĞİL!..  SAHABEYİ TANIMAK; BELGESEL ANLATMAK- İZLEMEK DEĞİL!…

“Enfüsünüzden bir rasül” ayeti her an geçerli olduğuna göre yönelişin niceliğini yeniden düşünün! Sahabe kimliğini ise derinden derine tefekkür edin!

Tekliğe dönük bilimsel açılımların genişlediği, hızla kabul gördüğü bir dönemde, bu anlatım tarzı neden canlandı, bu dalga nereden esiyor, bunu da bir düşünün!

Sizi bilemem ama dostlarım, ötede bir rasül, uzakta yaşam sahneleri beni açmıyor artık!

Deccal’in en çok dini alanı kullanacağı söyleniyor.

Nasıl kullanacaksa?!…

Mehmet Doğramacı
dogramacimehmet@gmail.com