Rasülullah’(s.a.v) ı tanımak bu mu ?..

Rasülullah’(s.a.v) ı tanımak bu mu ?..

Gerek ülkemizde ve gerekse gurbetçilerin yaşadığı yurtdışı coğrafyalarda Rasülullah (sav) sevgisine dair  yayınlarda ciddi bir yükseliş gözleniyor. Son örnekleri Ramazanda izledik. Her televizyon; duygusal, hararetli ve kalbe tesir edici hatipler bularak reitingini artırma çabası verdi. (Kıymetli hocalar kaç para alıyor, o bahse girmiyorum, kendilerini bağlar.)

Devam eden o anlatımların, piyasada çoğalan basılı- sesli- görüntülü eserlerin mesajlarını düşünün hele:

– Bedir savaşındaki kahramanlıklar. Uhud şehitleri ve Hamza’ya ağıtlar.
– Rasülullah’ın aile hayatı, toplumsal ilişkileri.
– Müşriklerin işkenceleri, sahabenin cömertliği.

Konular bu çerçevede. Medine’ye hasretler bildiriliyor. Sahneli anlatımlarla sahabe tanıtılıyor.
Bunda ne var, diyebilirsiniz. Elbette Hz. Muhammed Mustafa (as) ı sevdirmeye yönelik her çalışma, niyeti ölçüsünde karşılık bulacaktır.

Bizim sorgulamamız genele değil düşünen beyinlere yönelik. İçimi kemiren şeyi sormak istiyorum: Rasülullah’ı tanımak bu mu? Onu sevmek Medine’ye şiir yazmak mı? Sahabe itaatini, imanını anlamak, onları destanlaştırmak mı?..

ÖTEDE BİR RASÜL, UZAKTA BİR SAHABE ANLAYIŞININ POMPALANDIĞINI sezebiliyor musunuz?…

Rasülullah, tarihi şahsiyet mi?  “Enfüsünüzden bir rasül” ayetini bugün nasıl değerlendirmeliyim? Medine’ye yönelerek mi?..

Sahabe; birer şahıs mı, yoksa iman ve yakiyni yaşamada bir duruş, bir idrak, bir hal mi?.. Yoksa bizden içeride biz olan karakteristik tevhid örnekleri mi?…

Bana göre: RASULULLAH’A YÖNELİŞİN HAKİKATİ MEDİNE’YE DÖNMEK DEĞİL!..  SAHABEYİ TANIMAK; BELGESEL ANLATMAK- İZLEMEK DEĞİL!…

“Enfüsünüzden bir rasül” ayeti her an geçerli olduğuna göre yönelişin niceliğini yeniden düşünün! Sahabe kimliğini ise derinden derine tefekkür edin!

Tekliğe dönük bilimsel açılımların genişlediği, hızla kabul gördüğü bir dönemde, bu anlatım tarzı neden canlandı, bu dalga nereden esiyor, bunu da bir düşünün!

Sizi bilemem ama dostlarım, ötede bir rasül, uzakta yaşam sahneleri beni açmıyor artık!

Deccal’in en çok dini alanı kullanacağı söyleniyor.

Nasıl kullanacaksa?!…

Mehmet Doğramacı
[email protected]

There are 4 comments for this article
  1. sadalmelik at 05:40

    selam tüm yolculara…insanımıza orjin islamı tanıtmak sevdirmek yaşatmak görevimiz var…yenilenmek adına müminler uyarılarını alıyorlar,farkediyorlar, maddi manevi hizmete koşuyorlar…ne mutlu bu ilme muhatap olmak,sonsuz şükürler olsun…vesile olanlara…

  2. AYŞE at 16:59

    MERHABALAR DOSTLAR.BİRAZ GEÇ KALMIŞ BİR YORUM.BİRİCİK GÜZELLER GÜZELİ EFENDİMİZ,CANIMIZ,HER ŞEYİMİZ….ONUN HALA İLK VAR OLDUĞU DOĞDUĞU GÜN GİBİ DİPDİRİ, CAPCANLI OLDUĞUNU HALEN HAYATTA OLDUĞUNU ARAMIZDA OLDUĞUNU ELİMİZDEN TUTTUĞUNU ARAMIZDA YAŞADIĞINI BİZİMLE HER AN ELİMİZDEN TUTANIN O OLDUĞUNU DERECE DERECE HEPİMİZİN BİRER SAHABE OLDUĞUMUZU YENİLEYENİNDE O OLDUĞUNU BİR ANLAYABİLSEK.DAHADA ÖNEMLİSİ ANLATABİLSEK İDRAK ETSEK EN ÖNEMLİSİ AH YAŞAYABİLSEK SELAMLAR.

  3. filiz turhanlı at 04:38

    Mehmet Hocam,size yürekten katılıyorum velakin Ayşe nin açılımınızı yorumlayış şekline ne demeli bilmem ki?Newtonun bütün yasaları demode olabilir ama şu herhalde hiç bir zaman:aynı koşullarla aynı sonuçlara ulaşılır…iyi birşey yapalım,şu Allah kelamını biraz okuyalım!!!!!!!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir