Ayaklar Yere Bassın!..

Ayaklar Yere Bassın!..

Öfkelenmemeli imiş insan. Tasavvuf ehli halim selim olurmuş. Beşeriyeti ile yaşamazmış! Avamca davranmazmış!

Bu kavramları belli belirsiz geveledik uzun süre. Ama şunu fark ediyor musunuz?  Bir MELEK tasvir ediyoruz; ezberlenilen kavramsal ölçülerle. Hayattan kopuk, realiteden uzak çıkarımlar yapıyoruz!

Kimse melek değil! Sen de, ben de, öteki de, idraki yüksek dediğin abi de, abla da! Hepimiz İnsanız! Kızar, küser, alınır, gocunur, kırılır hatta bazen pire için yorgan yakarız! Çünkü insanız! Meleki kuvvelerin sende açılması; melek oluvermen demek değil dostum! Bu boyutta hep insansın!

Tasavvuf bende neyi değiştirmeli, diye soracaksın. Sende hiçbir şey değişmeyecek, sadece dönüşecek! http://www.sufizmveinsan.com/sohbet/degisirmiyiz.html

Daha ileri giderek ezber bozacak şeyi söyleyeyim sana; Terkiplerimiz Ebediyen Değişmez biliyor musun? Sadece ana programımız içinde bize verileni daha iyi kullanmayı öğreniriz bazı çalışmalarla. Mehmet, ortaokuldan beri edebiyata düşkündü. Zerre kadar değişmedi, sadece edebiyat zevkini, dini araştırma zevkine dönüştürdü o kadar. Değişim yok, dönüşüm var!..

Onun için, sıkma kendini. Melek olmaya zorlama. İnsan ol. Kızdığında, erken uyanıp öfkeni kontrol edebiliyorsan. Kırıldığında, balıklama atladığın ateş denizinde, özür dileme simidine uzanabiliyorsan. Darbe aldığında, acı bedene tutunmadan, ne ettim ki başıma geldi, diye sükûnetle sorgulayabiliyorsan. Merak etme, epey iyi bir noktadasın!.. Ötesine Allah Kerimdir.

Kadir Süreci; uçuk değişim hayallerinden dönüşüm realitesine yöneldiğimiz; ayakların yere bastığı yeni süreçler doğursun derûnumuzdan!..

Selam Dua ve Muhabbetlerimle!

14.09.2009

Mehmet DOĞRAMACI

[email protected]

There is 1 comment for this article
  1. Dilek at 00:59

    Değerli Hocam,

    Her zaman olduğu gibi derdime derman oldunuz, O’ndan gelen bir ses olarak. Çok şükür.

    Muhabbetle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir