Değiniler- 5

Değiniler- 5

İÇ- DIŞ DAHİ ŞİRK İSE

Dış dünya var mı? Her gördüğüm beynimde hologram ise dışarıda benim de içinde olduğum bir evren var mı? Yoksa evren dahi beynimin oyunu mu?

ÜZÜNTÜ- HÜZÜN

Üzüntü BENlik hissinden, hüzün BİZlik şuurundan açığa çıkar. Ne yazık ki pek çok kavram gibi üzüntü ve hüzün de birbirine karıştırılmıştır.

huzun_1238783221

Hüzün kavramını üzüntüyle aynı kefeye koyarsanız, Evrensel Gönlün “BEN HÜZÜN NEBİSİYİM” sözünü açıklayamazsınız.

Her perşembe ikindi sonrası Uhud’a gider, yamaca oturur,ağlaya ağlaya dua ederdi, amcası Hamza ve diğer şehitlere. Akşama kadar kalırdı. Sistemi Okuyan; akraba acısıyla mı ağlardı Hamza’ya? Kaderi okuyan şehitlere üzülür mü? Niye ağlıyor? Niye perşembeleri Uhud’a gitme âdeti?

Enes b. Mâlik (r.a)’tan: “Resulullah (s.a.v.), Uhud dağına bakıp: “Doğrusu Uhud, bizi seven bir dağdır. Biz de onu severiz” buyurdu.

Sert ve kalın telaffuz ettiğimiz için olsa gerek UHUD kelimesinin AHAD ile aynı kökten olduğu çoğumuzun gözünden kaçmıştır.dsc03764-fuad-yusufoglu-hz-hamza-ra-kabri-uhud-dagi

Yaşadıklarıyla, benliği sarsılan- içi yananın hissedişidir ÜZÜNTÜ.

Seyrettikleriyle, şuuru tetiklenen- içi coşanın sezişidir HÜZÜN.

DİNLER VAR MI?

Kur’an’da “DİN” kelimesi tekil olarak geçerken, DİNLER şeklinde çoğul hiç geçmezken, camide de okulda da “DİNLER” kavramı ile yetiştirildik.

HAK DİNLER, BATIL DİNLER. Hak Dinler kendi içinde ikiye ayrılır, aslı bozulmuş dinler (Hıristiyanlık- Musevilik) aslı bozulmamış din İSLAM. Batıl Dinlerin bölümleri; Çok tanrılılar, Putçular, ilkel kabile dinleri falan fıstık… Gel de bu çöp bilgiyle yetişene “Tanrı Yok”u anlat.

Gökten din yollayan tanrı ne kadar acizmiş ki yolluyor, insanlar bozuyor. Bir daha yolluyor gene bozuyorlar. Bozdurmayacak kudreti yok!

ATEİZM VE AÇMAZLARI

Ateistler, tanrı olmadığı gerçeğini fark ettikleri için dinlere (!) tepki duydu. Onlara ALLAH anlatılsa içlerinden harika müminler çıkardı.

Tanrıya tepki olarak doğan ateizm; maddeyi tanrı edinerek iflas etti. Tepki olarak doğan iflasa mahkûmdur. Duygusallıkla sistem okunmaz!

ATA ASLINDA NE DEMEK İSTEDİ?

Ataturk yeni resimleri (4)
“Biz ilhamlarımızı gökten indiği sanılan kitaplardan değil, doğrudan hayatın içinden alıyoruz” 

 “Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müridler, meczuplar memleketi olamaz.”

 diyen Atatürk dinsiz mi, sistemi okuyan mı?!

ÇARE

Ateizm ve Tanrı kilitlenmişliğinden kurtulmanın biricik yolu; Hz. Muhammed'(sav) in açıkladığı sistemi bilimsel verilerle değerlendirmektir.

KAFA

Kafa yapısı değişmedikçe en yeni yapımı da izletseniz, en yeni kitabı da okutsanız, kişi onu yine eski kafasına uydurarak anlıyor.

Dünya- evrendekilerin kendisi için yaratıldığını düşünen; KLASİK KAFA

Dünyasının evrende zerre bile olmadığını fark eden; YENİYE AÇIK KAFA

Kültürünü, eğitimini, duruşunu en iyi kabul eden ve değer addettiklerine sıkı sıkıya bağlı olan kafa; değişime ve yeniye kapalı kafadır.

HAKİKATİ AÇIKLAYANLAR VE NANKÖRLÜK

Hakikati anlatanların bazılarında, kendinden önce bu yola emek verenleri çizerek kendini ve tezini öne çıkarma gibi tuhaf bir hal izliyorum. Ne yazık ki bu hallerinin ne kadar itici ve kendilerini kilitleyici olduğunun farkında değiller. Kendinden öncekini çizen, kendini çizer. Samimi gayret, kendinden önce yola ışık tutanlara hürmet-muhabbet gerektirir. Aksini yapan, saman alevi gibi kısa süreli parlar, sönerler.

wpid-nankörlük.png

Resulullahın sürekli Hz. İbrahim’i zikretmeye ihtiyacı var mıydı? Hayır. Hanifliği kendinden önce anlattı dünyaya diye Salavata dâhil etti.

Ustayı reddeden çırak; çıraklığı da yitirir. Ustaya hürmet edense “Bizi geçtin, yolun açık olsun” taltifini ustadan duyma şerefine erecektir.

Duanın başında sana Allah İlmini ilk açanı zikretmiyor, onun hayrını dilemiyorsan duan ölü doğumdur. Çünkü nanköre kapalıdır Allah Hazinesi.

Yunus’un etkisi Taptuk’u misli misli katlasa da; Mevlana’nın aşkı dünyaya aksa da Yunus Taptuk’u, Mevlana Şemsi dilinden hiç düşürmez.

Gelişinde ciğer sattıran Hz. Üftade, hayata veda ederken “Padişahlar ardınca yürüsün” diyerek taltif eder A. Mahmud Hüdai (ks) yi…

RÜYA- GERÇEK

Rüyanın rüya, hayalin hayal olduğunun farkına varabilmektir gerçeğe ermek. Yoksa sen erilecek apayrı, çok özel bir gerçek mi var sandın?!

BİLİMSEL- MANEVİ

“Bir şeyin bilimsel açıklaması yapılırsa ulviliği bozulur, sırrı ve maneviyatı kaçar” düşüncesi Müslümanları bilime mesafeli bırakmıştır.

Dinsel olanla Bilimsel olan kafalarda keskin çizgilerle ayrıldığından bilim dine, din bilime uzaklığı seçer. Oysa ŞİRKin babası budur!

“Anlat, coştur ki doyasıya ağlayalım” talebi “Anlat korunalım, bilelim aydınlanalım” talebinin çoğunlukla önüne geçer, maalesef buna şahidim!

Akıl, bilgi, sistem odaklı anlatımları soğuk; duygu, gizem, harikuladelik odaklı anlatımları cazip buluyorsan, tehlikeli sulardasın dostum!

Yücelik- Ulvilikten kafanda hep bir şeylerin ulaşılmaz, çözümsüz olmasını anlıyor, bunu da seviyorsan korkarım ki dünyadan kör gideceksin!

SURETTEN SİRETE

İnsanı bedenden ibaret zannedenler onu sadece kadın- erkek diye ayırırlar. Oysa insanların da en az hayvan türleri kadar çeşitleri vardır!rooster-man-with-gun-pictures-296642

Bazı Velilerin insanlara bakınca onları at, eşek, horoz, keçi, deve şeklinde görmeleri şeklinde nakledilen keramet; aslında İnsanın Hakikatinin Okunmasıdır.

Sen cini, şeytanı, meleği ruhani veya nurani bir başka surette göreceğini mi sandın? Uyan güzelim, bunlar dahi insan suretinde aramızdalar.

“Doymayacağım haneye açlığımı belli etmem” diyen, suretten öte manayı görmüş de ona göre pozisyon almıştır. Bunu yapamayan yaşam boyu yanar.

FITRATI İNKÂR MI?

Koyundan kaplanlık, serçeden kartallık, çiçekten ağaçlık beklemeyen, mantıksızlık olur diyen insan, niye eşten dosttan zirve haller bekler?

SİSTEME UYUMLANMA

Bir büyük zat “Allah Sistemini en iyi okuyan ve ona göre davranan hayvan; bukalemundur.” Demiş. Ne demek istediyse?!

Akışa Uyumlanma beşer nazarında; yalaka, yağcı, omurgasız vb aşağılayıcı tanımlarla zihinde dondurulduğundan uyum sorunuyla yanar insanlık.

YANMA

“Midesini tıka basa dolduran karnını ateşle doldurmuştur” (Hz. Muhammed as) CEHENNEM NEREDE İMİŞ? NEREDEN NASIL TUTUŞUYORMUŞ?!

Hava yoksa yanma da yoktur!

DİNİN GERÇEĞİNE DOĞRU

“ALLAH DİN GÖNDERDİ” “PEYGAMBERİNE MESAJ YOLLADI” ana cümleleri ekseninde giden bir tartışmada Dinin Gerçeğine varmak mı? Ham hayal!..

ALLAH etiketi verdiğiniz Tanrıdan Peygambere doğru anlatım, baştan bitiktir. Dinin Merkezinde Muhammed(as) vardır. https://www.youtube.com/watch?v=aPI7m3L2TJY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir