Değiniler- 6

Değiniler- 6

MİRAÇ

Zihninizin genetik miras, edinilmiş değerler, çevresel etkiler, korkular,kaygılarla ördüğü sanal dünyadan çıkamadıkça MİRAÇ edemezsiniz!

Miracın hakikati; zihin kurgusu sanal dünyandan; bağımsız, bağlantısız, kaygısız, korkusuz kendi öz evrenine sıçrama yapmandır!

Ehli, Miraç etmenin önündeki duvarları ilmi ilk açmaya başladığından beri şöyle belirler: ALIŞKANLIKLAR- ŞARTLANMALAR- TABİAT VE DUYGULAR!

Bir bakıma, nasıl Miraç edebileceğini anlatan TRUMAN SHOWu dostlarıma öneririm. Dikkat eden miraç kodlarını görür:

Insanın, Zihin adlı yönetmenin Benlik stüdyosunda çektiği Sanal Hayat filminin setini basIp rejisörü koltuğundan atmasına dinde MIRAÇ denir.

“İnandırıldıkları”nı yaşama köleliğinden “İnandıkları”nı yaşama hürriyetine geçişin adıdır Miraç.

ÖLMEDEN EVVEL ÖLMEK

“Kurgulanmış Dünyevi” hayattan “Sorgulanmış Evrensel” yaşama geçiş de bir çeşit ölümdür. Dinde buna Ölmeden Evvel Ölmek tabir edilir.

BİLİM VE DİN

Bilim ve Teknoloji, henüz insanların fark edemediği Allah Esmalarının keşfedilmesi ve insanlık hizmetine sunulmasıdır.

Kadim bilgileri tabulaştırarak ezber dayatmalar haline getiren din adamları (!) mı Allah Esmasına hizmet ediyor yoksa Bilim İnsanları mı?!

EDEP

b_3781EDEP; baktığı yerde Allah Esmasını görebilenin o esmanın gereği doğrultusunda pozisyon olarak onun hakkını vermesidir.

Baktığında siret yerine suret; Esma yerine birim gören mi Edebin hakkını verecek?! O, el pençe divan durmayı edep sanmakla avunur, o kadar!

Tefekkür Edebi; paylaşılan ilme egosal hırsla muhalif görüşler kusmak değil, ikram edileni anlamaya çalışmak, anlaşılmasına katkı sunmaktır.

Samanyolu, Süpergalaksi içinde 100 milyonda 1 imiş. Samanyolu böyleyken, kendimizi birim sanmamız mı? ALLAH’A BUNDAN DAHA BÜYÜK EDEPSİZLİK OLABİLİR Mİ?

KABUK VE ÖZ

İbadetler amaç zannedilirse Dinin esas gayesi örtülür ve sadece şekil, hareket, yükümlülükten ibaret bir din anlayışı kişilere hakim olur.

İbadetler bizzat amaç olmayıp kişide açılması istenen düşünce tarzı ve yaşam biçiminin altlıklarını oluştururlar.

isid_irakta_yeni_bolgelere_girdi_h7215İbadetlerin araç oluşu unutulduğunda sadece emir ve yasaklara dayanan, kişilere Demokles kılıcı gibi dayatılan din anlayışı çıkar karşımıza.

Dinin esas gayesi kişiye kendi hakikatini ve evrensel sistem gerçeğini fark ettirmektir. Bunun ilk adımı Kur’an’ın Ruhunu anlamaktır.

Kur’an’ın Ruhunu anlamayanların, aracı amaç edinenlerin en vahşi örneği Asrı Saadette “Hariciler” idi. Dün EL KAİDE ismini aldı. Bugünse “IŞİD”.

Nedir Kur’an’ın Ruhu?

LEVHALAR NE İÇİN?

Dini anlatımda geleneksek bilgi- algı kalıplarına bağlılık, anlaşılmaz bir din literatürü getirmiş bu da yeni nesli dinden uzaklaştırmıştır.

İşaret Levhalarını konuşmak yol almaktan daha sevimli gelmişse menzile erişmek hem çok geç hem de çok zor olacaktır.

Hak Erenler, Allah Dostları bilimin, tekniğin, toplumsal bilincin gelişmediği süreçlerde Hakikati mecaz ve işaretlerle anlattılar.

Hak Erenler, Allah Dostları bilimin, tekniğin, toplumsal bilincin gelişmediği süreçlerde Hakikati mecaz ve işaretlerle anlattılar.

Bilgi, bilim ve tekniğin bu derece ilerlediği çağda hala mecazlarla konuşmak; ardışık papağanlıktır. Hala sır diye bir şey mi var sanırsın?

Kuantum, sır diye bir şey bıraktı mı alemde? Gizem arayışı; Deccali başına musallat eder. Sır hikayelerindense Kuantuma yoğunlamak gerek!

Işık hızı nedir demiş bilgine. MİNAREDEN AT BENİ, İN AŞAĞI TUT BENİ demiş bilgin! Adam anladım demiş. Hakikati muhataba göre anlatmak gerek.00024712

Ehline dediler: Çok yeni kavramlar kullanıyorsunuz, eski karşılıklarıyla eşleştiremiyoruz. Eşleştirmeye çalışmayın, dediğim gibi alın, dedi.

Çamaşır makinen varken dereye çamaşır yıkamaya gider misin? Hayır. Modern bir kavramı çözmek için niye eski literatürde kelime arıyorsun?

Gaz Lambasının yanma mekanizması ile ampülün aydınlatma sistemini çözeceğine inanıyorsan büyükler dediklerinin kelimelerine iyi yapış!..

BİLİNÇ- ZİHİN- ŞEYTAN- BEYİN

Bilincinin sahip olduğu bakış açısının, sadece dünyada değil ahiret denen sonsuz-sınırsız alemlerde de seninle yaşayacağını biliyor muydun?

Zihninin, bilgi- algı birikimleriyle oynadığı oyunları fark edebiliyor musun? Zihin denen at gözlüğünün Şeytanın olduğunu akledebildin mi?

Ehli, sürekli haykırıyor; Beyin uyumaz, ebedi yaşar, ona ölüm yok diye. Allah sıfatlarını beyne söylüyorsa? Anlamamak için odun olmak lazım.

uçak3

MUCİZE Mİ, OKUMA MI?

“Tonlarca ağırlıkla uçak nasıl uçuyor, Allah mucizesi”dedi. Hayır dedim, bilim adamlarının esma okuma- kullanma becerisi, mucize hiç değil!

NEYİN KARŞILIĞI?

“İnsan amelinin karşılığını alacak” dedi Hoca. Eksik hocam eksik. “İnsan bakışının, değerlendirme tarzının karşılığını alıyor her an!

DAVA

Saf, temiz niyetle, insanlık yararına düşünülmüş bir fikrin, beşeriyet, ego, nefsaniyet ve dünyevilik uğruna kullanılmasına “DAVA” denilir.

“Dava”sı olanın kavgası, hırsı, düşman addettiği cepheleri, zorla insanlara ve topluma dayatması olması kaçınılmazdır.davam

Bir fikri, bir ideolojiyi DAVA edinenler; “Kendimizi bu noktada kilitliyoruz” dediklerinin ne yazık ki hiç de farkında değiller.

“Benim bir DAVAM var” diyen “Benim bir KAVGAM var” demektedir. Kavga, beşerin dünyasını besler. İnsanın evreninde bu kavrama yer yoktur!

DAVAsı olanlar, davaları uğruna yakın dostlarını bile çizer, harcarlar. İçlerinde biraz vicdanı olanların hepsi yaşlanınca pişman olmuştur!

fft5_mf348302Necip Fazıl’ın hicvettiklerine vefatına yakın selam yollaması, Gazi Paşanın dışladığı paşaları Dolmabaçe’ye daveti, dava yanlışına pişmanlıktır.


Kendisini idamla yargılattığı halde ölüm döşeğndeki arkadaşnın davetine giderek helallik veren Karabekir Paşa insaniyet örneği göstermiştir.

Davalarını zafere ulaştırmak isteyenlerin handikapı; çapsız yalakaları yakın, kapasiteli onurluları kendilerinden uzak tutmalarıdır.

Tasavvuf bir dava değil bir sevdadır.yunus-emre-portre

Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre, Mevlana, Hoca Ahmed Yesevi, Emir Sultan vb Hak Dostları ne dava gütmüşler, ne de dava adamı olmuşlardır.

Ben gelmedim dava için

Benim işim sevi için

Dostun evi gönüllerdir

Gönüller yapmaya geldim.

YUNUS EMRE

İLİM KILIĞINA GİREN EGO

Beynini düşük frekanstan koruma (!) adına avam diye etiketlediklerine uzak durdun. Kaçındığın, hatta aşağıladığın da Allah Esması değil mi?

İlmi Yaşama adına (!) birilerinden uzaklaşman Allah adına öyle mi? Hiç bundan egonun da hoşlanıp pay aldığını düşündün mü?

aşkın-dini

EVRENSEL MESAJ EVRENSEL SEVGİDİR


Mesajı evrensel olanın, hitabı evrenseldir. İşte o hitap her gönülde yankı bulur, avam- havas, elit- sıradan ayırmadan yayılır dört bir yana.

Resulullah (as)ın muhteşem farklarından biri ücretliyle tüccarı, fakirle zengini, köleyle efendyi aynı mescitte, tek gönülde birleştirmesdir.

SINAV OBJELERİN KİMLER Mİ?

Sınav objelerin kimler mi olacak? Aşağıladıkların, dışladıkların, düşük- basit gördüklrin! Erken uyanan, felaketten kurtulma şansını yakalar.

Hayata, insana, mahlukata bakışında aşağılama, dışlama varsa bunlarla sınav olarak yüzleşmedikçe ne eriyebilir, ne de erebilirsin!

Yaşadığın sınavı kendinden okuma yerine “Allah sevdiğine bela verir”e sığınmak; egonun insana attığı ve doksandan taktığı goldür! Uyan, Oku!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir