“İhtiyar Delikanlı” filmi üzerine- 2

“İhtiyar Delikanlı” filmi üzerine- 2

  • Kınamayınız, kınadığınız başınıza gelmedikçe ölmezsiniz.

 Joe doucett:  Okul yıllarında bir tesadüf sonucu kız arkadaşlarından birinin babası ile ilişkiye girdiğini görür. Onunla alay eder ve okulda adının kötüye çıkmasına neden olur. Kınama enerjisi beyindeki seriül hisap- zül intikam kuvvesini harekete geçirir. Ve süreç O na bedeli ödetmek üzere işlemeye başlar.

  • Dünya müminin zindanıdır.

Joe nedenini bilmediği bir suçtan dolayı cezalandırılır. 20 yıl bir odada tutulur. Yedikleri, duydukları, izledikleri kontrol altındadır. Algısıyla oynanır ve yanlışa inandırılır.  Kızı olarak alakasız biri gösterilir. Beynindeki kuantum potansiyel itibari ile dünyaN senin için bu odadan farksız. Ne verilirse yiyorsun, ne gösterilirse inanıyorsun. Bu odadan çıkmanın yolunu bulamazsan, gerçeklerle yüzleşince şok olman kaçınılmaz olacak. 

  • Terkibinden çıkmadıkça, cehennemden çıkamazsın.

Oda sınırlı, kısıtlı! Odanın içinde özgürce hareket edemiyor joe. Terkibin ise senin kırmızı çizgilerin. Bu çizgiler kalkmadan, genişleyemezsin. Şuurunda terkibin hükmünü ortadan kaldırarak, dilediğin anda dilediğin isme bürünmek odadan çıkmaktır. Nasip ola.

  • Bana dünyanızdan üç şey sevdirildi.

Joe nedenini bilmediği bir suç yüzünden cezalandırılır. 20 yıl bir odada tutulur ve dışarıya çıkarıldığında hakikati bulmak için elinde üç şey vardır. Para, cep telefonu ve takım elbise… Bu üçü ile hakikati bulmakla görevlendirilmiştir. Neden bunları yaşadığını çözmek zorundadır. Hakikate giden yolda ise kadın, güzel koku ve namaz tüyoları verilmişti. Issız adaya giderken yanımıza alacağımız üç şey gibi  🙂

  • Arınmayanlar dokunamaz.

Odada tek başına yaşamaya mecbur bırakılan Joe, kızına karşı özlem ve vicdan azabı duymaktadır. Ona kavuştuğunda kendini affettirmek için, kendine zarar veren her şeyden uzaklaşma kararı alır. Hakikatini ihmal etmenin vicdan azabı ile arınma yollarını ararsın. Seni hakikatinden uzaklaştıran her şeyden uzaklaşma kararı alırsın. Arınmadan hakikate yaklaşamazsın.

  • Ataların gölgesinden aydınlığa…

Mia; 3 yaşında minik bir kızdır. Babasının yanlışının bedelini ödeyerek özgürleşir. Bedel ağır olmuştur ancak, sırtındaki yükü atarak yürümeye devam etmektedir. Atalarının korkuları, hataları, günahları dna aracılığı ile sana aktarılmaktadır. Bu bir haksızlık deme… Burnun dedene, gözlerin büyük halana, ellerin dayına benziyor. Buna itirazın yok ama…  Bazen geçmişinden gelenlerin bedelini ödemek zorunda kalabilirsin.   

  • Cevap kalbinin derinliklerinde açık ve yalın… Gerçeği biliyorsun!

Hakikat sade… Basit… Karıştıran, kalabalıklaştıran, uğraştıran zihinden çıktığında kalbinde bulmak kolay olacak.

Ülkü Atalay OZAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir