Hadis-i Kudsi Tahlilleri- 9

Hadis-i Kudsi Tahlilleri- 9

Ben, uğrumda kalpleri kırık olanların yanındayım… (Hadis-i Kudsi)

Kendi Hakikat yolculuğunda ister Aşk yollu ister ilim yollu bazı hissedişleri yaşayan birim oluşan halin büyüklüğü- etkileyiciliği karşısında kendi birimsel zanına dayalı yapısının aslında hiç var olmadığını fark eder. 

Bu fark ediş; akan süreçte adım adım yüzleşme şeklinde olabileceği gibi ciddi sarsıcı olayların etkisiyle aniden ortaya çıkan süreçler şeklinde de olabilir. 

Birim öncelikle; sadece beden olmadığı düşüncesiyle karşılaşır. 

“Sadece beden değilim” düşüncesi devamında daha güçlü bir soruyu ortaya çıkarır:  

“O halde neyim?” 

Temeli farkındalık dediğimiz bu durum bazı bilinç hallerini de tetikler. Yani bu fark ediş hüzün dediğimiz bilinç durumunu ortaya çıkarır.  Ortaya çıkan durumla birlikte yani “Ben bu beden değilim” düşüncesinin oluştuğu ama benlik zannının tamamen ortadan kalkmadığı bu alan hakikate çok yaklaşıldığının da işaretidir. Hüzün temelli hissedişlerin oluştuğu bu durumun bir sonraki aşaması benlikten tamamen geçilerek yaşanacak olan hakikatin müşahedesi halidir. 

Yine teklik penceresinden hadise baktığımızda birimde hakikatin tam anlamıyla yaşanacağı noktanın, Hüzünden sonraki hal olduğunu söyleyebiliriz ya da Hüzün yolun sonuna doğru karşılaşılan yolun henüz bitmediğinin ama gidişatın da doğru olduğunun bir kanıtı gibidir diyebiliriz. 

Buradaki hüzün içsel sessizliğin, karşılaşılan büyüklüğünün oluşturduğu yüksek frekanslı bir bilinç halidir. 

Hadisteki kalp kırıklığı ve Allah’ın bu hali yaşayanların yanında olması hali yolun önemli noktalarına dair bir işaret tabelasıdır.

Kalp kırıklığı sanıldığı gibi gönülsüz bir ego çöküntüsü ve hezeyan değil; aksine gönüllü verilen birimsel sahipliklere ve neticesinde oluşan hüzne işaret eder. Hüznün üzüntüden ciddi farkının Hakikate yaklaşıldığı ve doğru iz üzerinde olunduğunu da biliyorsak “Allah bizimledir” diye işaret edilen Eminlik ve bunun bir aşama sonrasında Kudret açığa çıkışına hazırız demektir.

Ne mutlu kalbi kırıklara!

Derya

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir